در تالار سوره حوزه هنری؛

شب شعر مناجات با خدا و سوگ حضرت علی(ع) برگزار شد

چهارمین شب شعر مناجات با خدا و سوگ علی (ع) با حضور شاعران ، هنرمندان و فرهیختگان ادب و هنر در سالن سعدی حوزه هنری اصفهان برگزار شد.

حسین قلع ریز مدیر انجمن چکامه سرا اصفهان این مراسم را با مثنوی، آسمان رقصید و بارانی شدیم/موج زد دریا و طوفانی شدیم/بغض چندین ساله ی ما باز شد/یا علی گفتیم و عشق آغاز شد… آغاز کرد.
وی گفت:این شب شعر به همت انجمن ادبی چکامه سرا و با همکاری خانه ادبیات حوزه هنری اصفهان و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با موضوع مناجات با خدا و مدح و منقبت حضرت علی (ع)برگزار می شود.
وی تصریح کرد:اصفهان همواره به عنوان یکی از قطب های مهم و موثر شعر آیینی در کشور شناخته می شود و برگزاری این قبیل شب شعرها فرصتی برای شنیدن اشعار تازه ی شاعران در موضوع آیینی است .
در این شب شعر عباس شاه زیدی ، محسن ناصحی، سعید ایران نژاد ،غلامرضا خوشحال پور ،زهرا صرامی ، فریبا امجد، لیلا مهذب، سعید ایران نژاد، حسن احمدی، محمدرضا قناعتی، سید مجید موسوی، محمدابراهیم شایان، محمدحسن صادقی، ناصر بهرامی، مریم مقدم، محمدرضا کاکایی،محسن درویش،رها احمدی و رسول فغانی پور به شعرخوانی پرداختند.
حمد بیرون ز حد آن قادر فرد احدی را
سپس غلامرضا خوشحال پور شاهنامه خوان با خواندن بحر طویل صغیر اصفهانی «حمد بیرون ز حد آن قادر فرد احدی را که به یک لفظ کُن افراخت ز هستی… » این رویداد ادبی را آغاز کرد .
زهرا صرامی شاعری از خطه خمینی شهر که به تازگی غزل های خود را در دفتر شعر «فردا همیشه روزهای بهتری هست »منتشر کرده، غزلی با آغاز«چقدر خاطره ها بین داغ ها گم شد /چقدر ظلمت در چلچراغ ها گم شد /نجف بهشت تر است از بهشت جاویدان /چقدر عشق در این اشتیاق ها گم شد/ ..» خواند.
فریبا امجد دیگر شاعره اصفهانی که دو اثر«بی تو تمام می شوم »و « باید فریبا تر بمیرم » منتشر کرده در ادامه غزلی با مطلع «مثل هر شب دل برای دیدنش بی تاب شد /سوختم تا شمع پنهان در وجودم آب شد / با خیالش بر سر سجده بودم تا سحر / چشم گریانم از این آشفته گی بی خواب شد…. »تقدیم شرکت کنندگان کرد.
لیلا مهذب شاعره اصفهانی که نخستین دفتر شعرش را با عنوان «قرار بود بمانی » منتشر کرده با غزلی به سوگ مولا نشست.«به سینه یاد خدا دارم و نشان علی /سلام من به علی و به خاندان علی /دل زمینی گراه من ندارد بیم /که روشن است به انوار آسمانی علی و… »
این شهر نامش از آغاز با بی وفایی عجین است
سعید ایران نژاد شاعر و پژوهشگر ادبی از خمینی شهر اصفهان و سراینده دفتر شعر «باران که می آید» غزلی با ردیف است تقدیم آستان مولا علی(ع) کرد.«دستی که لبریز کین است اینک تو را در کمین است /خورشید شب های کوفه امشب شب اخرین است /صد کوفه نامردمی را بر دوش خود داری ای مرد /این شهر نامش از آغاز با بی وفایی عجین است/.
عدالت ،مهربانی ،پایمردی در علی جمع است/ بخوان از خطبه هایش هر قدر فهم و توان باشد
محسن ناصحی مدیر محفل شعر آیینی انگور اصفهان و صاحب مجموعه شاعر «راوی باش»در این مراسم غزلی خواند : تصور کن که حرف از دین فقط از روی زبان باشد/ تصور کن که ایمان قصه باشد، داستان باشد/تصور کن اگر بیش از عقول ما زمینی ها / سووال مردمان از راه های آسمان باشد….اگر مظلوم ظالم را ببیند،دم فرو بندد/ اگر حتی سیاست بازی نابخردانه باشد/ اگر قاضی ترازو را به نفع ظلم سنگین کرد/ اگر مظلوم را قفل تغافل بر دهان باشد/ اگر داروغه بر مسند، پیاپی شمع روشن کرد/کلید قفل بیت المال دست این و آن باشد/اگر در خطبه های جمعه های شهر خوابت برد/خطیب شهر اگر خرسند از این خواب گران باشد …….کجا آغوش امنی روبرویت باز خواهد ماند / مگر جایی که حرف از ثانی قرآن میان باشد/عدالت ،مهربانی ،پایمردی در علی جمع است/بخوان از خطبه هایش هر قدر فهم و توان باشد/ اگر غمگین اگر در جستجوی دین /به قرآن با علی روکن ، هدایت توامان باشد.
بی اعتنایی تو به دنیا که معرکه است /نعلین وصله دار تو تاج ملایکه است
عباس شاه زیدی متخلص به خروش اصفهانی در این شب شعر با خواندن دو رباعی شعرخوانیش را آغاز کرد .
«حق بود و درون چاه هق هق می کرد/با دوست گلایه از منافق می کرد/از ماه و شب و ستاره باید پرسید/ یک شب که علی نبود شب دق می کرد.«دنیا پر از شاه است ولی شاه علیست/ ای گمشدگان دلیل هر راه علیست/آنها که بزرگی ترا فهمیدند/ گفتند خدا نعوذ بالله علیست.
در ادامه غزلی تقدیم ساحت مقدس مولای متقیان کرد…«انوار شب قدر گرفته است جهان را / یا قدر علی داده فضیلت رمضان را /رمز رمضان است علی تا بکشد دوست/در سلسله بندگیش اهل جهان را /امشب همه جا الهی به علی ٍ /تا صبح گرفته زمین را و زمان را/….
در ادامه مسمطی در وصف حضرت علی خواند. «بعد از نجف تمام جهان سرزمین تست/حقا که آسمان و زمین در نگین توست /در سفره های حکایت نان جوین تست / یاللعجب تعجب ما از همین تست / بی اعتنایی تو به دنی

قلع ریز آب, [۱۱٫۰۶٫۱۸ ۱۳:۰۱]
ا که معرکه است /نعلین وصله دار تست تاج ملایکه است /..»
رها احمدی دیگر شاعره شرکت کننده در این شب شعر غزلی خواند با این مطلع « با خورشید در حجاب نشست از جمال تو /کی می توان نوشت غزل در کمال تو …».
حسن احمدی متخلص به شایق اصفهانی در این رویداد غزلی با آغاز «شبی که خیل ملک بوتراب را بردند /ز چشم شمس و قمر رنگ خواب را بردند » قرائت کرد.
محمدرضا قناعتی شاعر جوان با رباعی «ذکر صلوات می رسد از دل چاه /از عمیق زمین به آسمان می دمد آه /مظلوم تر از علی ،ندیده است جهان / این را صلوات بر علی داد گواه» .سپس غزلی با مطلع «آنان که در رکاب تو ایمان گرفته اند / در آسمان مقام سلیمان گرفته اند/ از خطبه های ناب تو انگور خورده اند/ عمارها که رخصت میدان گرفتند…. خواند .
سید مجید موسوی شاعر نوگرای اصفهانی و موولفه مجموعه شعرهای «جاذبه معکوس» ،گزیده داستان حرف های درگوشی و چهارگاه دوم در ادامه این شب شعر قطعه شعر سرود ه خود را تقدیم کرد«اعتکاف می کنیم در خودمان ترا / مست شوخ بهتر است از مست جدی که گلدسته به آب می دهد/ بخند خندق صورت ببیشتر شکست می دهد تا کندن دور شهر /قطع شدیم از جنگل ارتباطات یاران فصلی خیابان اجتماع طمع کرده بر طعم ….
عباس شاه زیدی از شاعران ولایی سرای صاحب سبک در دوره معاصر است
محمدابراهیم شایان مدرس دانشگاه ، پژوهشگر ادبیات و صاحب اثر «من ابن سلام دیگری خواهم شد» در این شب شعر به بررسی شعر آیینی طی قرون گذشته پرداخت و گفت:چون آیین به هر رویداد و مناسبتی اطلاق می شود بهتر است به جای به کارگیری شعر آیینی از شعر ولایی به صورت اخص استفاده کنیم.
وی تصریح کرد:در شاعران ولایی سرا معاصر سبک و مکتبی مشخصی از سوی شاعران مشاهده نمی شود ولی به جرات می توان عباس شاه زیدی را یکی از شاعران صاحب سبک در این بخش نام برد.
محمدحسن صادقی شاهنامه خوان و شاعر در این جلسه غزلی با ردیف «گریه می کرد»خواند.
محسن سهرابی آهنگساز و نوازنده در این شب شعر قطعه ای از ساخته های خود با نام «علی مولا علی» برای شرکت کنندگان اجرا کرد.
محمدرضا کاکایی شاعر و صاحب دفتر شعر «آغاز شد دوباره به نام تو این غزل» غزلی با آغاز «ای تیغ غم به زخم دلم نیشتر بزن / بر هر که هر چه بر دل من بیشتر بزن/»خوانش کرد.
محسن درویش شاعر آیینی سرای اصفهانی غزلی با آغاز «شد دهان صدفی باز و گوهر گفت علی /غنچه تا باز شد از باد سخر گفت علی » قرائت کرد .
در کار جهان علی عجب معیاریست
ناصر بهرامی شاعر رباعی سرا و صاحب دفتر شعر دلرباعی ها در ادامه این شب شعر چند رباعی و یک غزل قرائت کرد.«در مهر و وفا همیشه ضرب المثل است / او دشمن سرسخت فسون و دغل است / در کار جهان علی عجب معیاریست /چون فرق میان ادعا و عمل است».« سوگند به آه عاشق دلخسته / سوگند به فریاد دل بشکسته / خورشید عدالت از ازل تا به ابد /در سایه دیوار علی بنشسته ».
مریم مقدم مدرس دانشگاه ، پژوهشگر ادبیات و شاعر دفتر شعر «مریم های فصل باران» در این رویداد رباعی :روزی که یزدان خلقتی می کرد یعنی تو /مثل خودش را داشت می آورد یعنی تو /بی خود نمی گویم که من مردی نمی بینم /دنیا همه نامرد وقتی مرد یعنی تو .. در ادامه غزلی با مطلع «ای طنین هر چه هست ای نگین هر چه هست /در جبین هر چه هست مهری از ولای تو ….
رسول فغانی پور رییس انجمن مداحان اصفهان در این شب شعر با سلامی به محضر امیرالمومنین (ع) سوگنامه ای در شهادت حضرت علی خواند.«خداحافظ ای نان خشک و نمک/خداحافظ ای ماجرای فدک /خداحافظ ای نخل ها چاه ها /دگر نشنوی از علی آه ها /.»
افشین فر ، میثم ایاز و حمیدرضا بهزادی فر در پایان این شب شعر به اجرای قطعاتی در رثای پدر افلاکیان پرداختند .

انتهای پیام/

Go to TOP