دکتر احمد فاضل در آیین اختتامیه نمایشگاه هندسه سلوک،

خلق واژه های بدیع، خوشنویسی واژه هاست

آیین اختتامیه نمایشگاه خوشنویسی هندسه سلوک با حضور دکتر احمد فاضل و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و با نقد و بررسی آثار منصور حسن زاده در محل نگار خانه کوثر ۵ شنبه ۴ مرداد برگزار شد.

در این مراسم دکتر احمد فاضل با بررسی سه اثر منتشره ققنوس خیال، یک پیاله واژه و ثلث جان از تالیفات این هنرمند خوشنویس گفت: در بحث زیبا شناختی، حسن زیبایی از دو منظر ظاهری و باطنی مطرح می گردد که در ادبیات عرفانی از آن به ” آن” یاد می کنند تا جایی که به تعبیر حافظ: شاهد آن نیست که مویی و میانی دارد / بنده طلعت آن باش که «آنی» دارد.
وی افزود: این هنرمند در جلوه های مختلف، تفسیر و مصداق “آن” است و رقص قلم ایشان جلوه ای از خوشنویسی است تا جایی که در تالیفاتش می توان به وضوح دید که چگونه با تصویر سازی واژگان معانی را به ذهن مخاطب القا می کند.
این مدرس دانشگاه تاکید کرد: ایشان در نوشتارش توانسته است اندیشه های خود را در قالب مفاهیم نو بکار ببرد و اندیشه های خود را به ظهور برساند و این هم به نوعی یک شیوه از خوشنویسی واژه ها در اندیشه است.
وی با بیان این مطلب که به حال مظلومیت نویسندگان باید گریه کرد، افزود: متاسفانه در جامعه ما آن گونه که شایسته است به نویسندگان التفات نشده است چراکه یک نویسنده در پس قلم خود، نیروی عشقی نهفته دارد که بواسطه آن می تواند تجلی واژه ها را به دیگران منتقل نماید.
وی در ادامه تصریح کرد: وقتی به اثر مولف نگاه می کنی زیبایی کلام را به این دلیل احساس می کنیم که از جان و دل نویسنده واژه ها نشات گرفته است و به تعبیر بزرگان ادب فارسی از کوزه همان برون تراود که در اوست.
دکتر احمد فاضل افزود: صفا و شان در یک خوشنویسی حاصل تصفیه قلب و دخالت آن در مشق ظاهری است و وقتی که این معجون به کمک نویسنده بیاید زیبایی حاصل از آن، هارمونی و تناسب می آفریند و آثار منصور حسن زاده نشات گرفته از وجود هنرمندش می باشد که آن تعادل و هارمونی را در اوج می آفریند.
وی گفت: وقتی که آثار این هنرمند خوشنویس را مطالعه کردم، دریافتم ایشان در این عالم ظاهری سیر نداشته است و تلقین و الهام از عالم ماوراء همراه او وجود داشته است که نقش کلامش را به دل می نشاند و از خداوند متعال می خواهم که نای منصوری اوهمیشه مستدام بماند.
در پایان مراسم اختتامیه این نمایشگاه از کتاب« ثلث جان» سومین اثر این هنرمند مولف رو نمایی شد.
لازم به ذکر است کتاب ثلث جان با ۱۰۴ صفحه و ۱۵۰۰نسخه بصورت ناشر مولف در حوزه ادبیات آیینی با ۳۱ عنوان از واژگان تلفیقی نظیر پرچین اندیشه، صولت عشق، سبحه تزویر، تثلیث زمانه و …چاپ شده است.

انتهای پیام/

Go to TOP