پنج شب از نینوا،

نقشی جهانی در نقش جهان

صحنه شهادت و رزم حضرت با اشقیا تاسف توریست ها را بیشتر بر می انگیزد. آنچنان که یکی دهانش را با دست گرفته و متعجب است . دیگری به صحنه اشاره می کند و به زبانی که متوجه نمی شوم دارد برای بقیه توضیح می دهد.

مالک شیخی: اصفهان در فصل پاییز برای توریست ها جذاب است، اما جذابیت شب های میدان «نقش جهان»، ارتباطی به فصل ها ندارد. حالا این روزها نوسانات ارزی هم مزید بر علت شده تا میدان نقش جهان بیش از پیش میزبان تعداد بیشتری از توریست ها باشد.پشت حوض و درست وسط میدان نقش جهان، ترومپت نواز قطعه «شب دهم» را که در مطلع می نوازد صدا در چهار گوش میدان می پیچد و این کافیست تا تمام توریست ها از بازار قیصریه تا چهارسو مقصود و حتی گذر پشت مطبخ بیایند و شاهد تعزیه باشند.
توریست ها آرام آرام سر می کشند و روی سرپنجه ها می ایستند تا بتوانند معرکه را ببینند. نور و آواز و نی و ترومپت و طبل و پرچم و تلاقی رنگ های سبز و قرمز(اولیا و اشقیا) این نوید را می دهد که منتظر دیدن یک واقعه جذاب باشند، حتی اگر متوجه ی معنای کلمات نشوند. انعکاس میدان تعزیه در حوض آب، تصویری بی بدیل در یک شب پاییزی خلق کرده است. هوا هنوز آنقدر سرد نشده اما جمعیت گرم گرم است. بوی اسپند و سمفونی ناموزون بهم خوردن استکان های چایی در چایخانه کنار مجلس هم، برای توریست ها انگار جذاب است.
حالا توریست ها با دوربین هایشان از مسجد شیخ لطف الله و عالی قاپو عکس نمی گیرند و لنزهایشان را روی صحنه تعزیه زوم می کنند. مجلس اول از سوگواره ی «پنج شب از نینوا» در رثای حضرت علی اکبر(علیه السلام) است.بروشوری در مورد تعزیه به زبان انگلیسی با امضای حوزه هنری اصفهان، بسیج هنرمندان، سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری، مرکز هنرهای سنتی و آیینی ، اداره ارشاد و صداوسیما تهیه شده و بین توریست ها توزیع می شود. در بروشور توضیحاتی در مورد نمایش های سایکل در قرون وسطی آمده است. نمایشهایی که در مورد مصائب مسیح(ع) و رستاخیز بود. با توضیحات بروشور، ذهن توریست ها برای تعزیه روشن تر می شود.
روی برشور به زبان انگلیسی نوشته شده :
«شما دعوت شده اید برای دیدن حقیقت/ پنج روایت از کربلا: «حسین»، هم او‌ که گفت: نه.
پس از پیش-واقعه حالا اشقیای اسب سوار وارد صحنه می شوند.زن و شوهری که آلمانی صحبت می کنند، بصورت لایو در اینستاگرام از تعزیه تصویربرداری می کنند. توریست ها همچنان با ساک هایی که پر از صنایع دستی اصفهان است از گوشه گوشه میدان به تعزیه می رسند. حالا لحظه وداع حضرت است. نی نواز، نینوا می نوازد و شبیه خوان، حزین می خواند. جمعیت فارسی زبان، خصوصاً خانم ها با هر ظاهر و سلیقه ای اشک می ریزند و این تعجب توریست ها را بیشتر کرده است که گریه چرا؟ خانمی که مشخص است گردشگر اروپایی است، تحت تاثیر جمعیت ، تعزیت ، ‌نی و‌نینوا، اشکی از چشمش می چکد و به زمین می افتد. نمی دانم فارسی می داند یا به تاثیر تراژدی تعزیه است. اطراف حوض کاملا پر شده و توریست ها دقیقا یک ساعت و نیم است که ایستاده تعزیه را تماشا می کنند. تورلیدرها بصورت همزمان برای توریست ها در گوشه و کنار، ماجرا را توضیح می دهند. اینکه حسین(ع) که بود، چه کرد، چه شد و چه ها می کند در عالم.
صحنه شهادت و رزم حضرت با اشقیا تاسف توریست ها را بیشتر بر می انگیزد. آنچنان که یکی دهانش را با دست گرفته و متعجب است . دیگری به صحنه اشاره می کند و به زبانی که متوجه نمی شوم دارد برای بقیه توضیح می دهد.

بسیار بودند و چشم از دیدن همه آنها ناتوان. دیدن همه ی آنچه در میدان نقش جهان می گذشت، چشمی می خواست به وسعت ابدیت. ماجرا هایی که در دل توریست ها گذشت و شاید روزی که توریستی در قلب آمریکا و اروپا در گوگل کلمه کربلا، تعزیه، حسین(ع)، هنر ایرانی و اصفهان را جستجو کند و حقیقت او را دربرگیرد.

اصفهان/ نوزدهمین روز از برگ ریزان ۹۷

Go to TOP