نوازنده و پژوهشگر موسیقی های ایرانی؛

ورود تمام قد رسانه ملی برای فرهنگ سازی موسیقی اصیل ایرانی

پژوهشگر موسیقی ایرانی گفت: تنها راه نجات و حیات موسیقی اصیل ایرانی استقبال عمومی و جذب مخاطب است که این مهم جز با تبلیغات گسترده و به گوش مخاطبین رسیدن این نوع از موسیقی اصیل محقق نمی شود.

به گزارش هنرما به نقل از ندای اصفهان، کامیار فانیان به عنوان یک دغدغه مند در حوزه موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی اقوام مختلف ایرانی که بیش از ۱۵ سال از عمر خود را صرف شناخت ریتم ها، نواخت های موسیقی و هنرمندان موسیقی اصلی ایرانی از خراسان جنوبی و شمالی گرفته تا کردستان، لرستان، ترکمن و جنوب ایران کرده است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شناخت هنرمندان بی بدیل موسیقی در زمینه موسیقی اقوام ایرانی که مثل و ماننده آنها در جهان کم و یا اصلا نیست حاصل این پژوهش ۱۵ ساله من است.

وی با بیان اینکه سرزمین ایران دارای غنای موسیقی عمیقی خاصه در زمینه اقوام ایرانی است که هر کدام معناو مفهوم خاصی را انتقال می کند گفت: حفظ، حراست و اقدام برا یماندگاری این میراث نامملوس ایرانی وظیفه همگان خاصه حاکمیتو دولت ایران است.

مدیر گروه موسیقی کهن با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه شاهد یک بی توجه ای و غفلت عمیقی نبت به چنین میراثی در کشور هستیم تصریح کرد: یک هنرمند موسیقی اصیل ایرانی که بیش از نیم قرن عمر خود را در زمینه مثلا سورنا صرف کرده است همچون یک آثار میراثی و تاریخی برای ایران اهمیتو ارزش دارد.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات بزرگ بخش موسیقی اصیل ایرانی در جامعه امروز تغییر ذائقه نسل جوان و مردم عمومی است، چرا که به دلیل کثرت تبلیغات شهری، تصویری، فضای مجازی و حتی تلویزیونی ذائقه مردم و نسل جوان ما به سمت برخی از آهنگ های غیر اصیل و یا دور از مبنای اصیل ایرانی رفته است.

فانیان ابرازکرد: امروز متاسفانه اقبال عمومی و مخاطب عمومی نسبت به موسیقی اصیل ایرانی کم شده است به این دلیل که ابزارهای تبلیغ موسیقی در جامعه جنس دیگری از موسیقی اصیل ایرانی را تبلیغ می کنند که با این موسیقی اصیل متفاوت است.

وی با تاکید براینکه نامعلوم بودن تکلیف موسیقی اصیل ایرانی در برنامه ریزی های متولیان فرهنگی کشور باعث بروز مشکلات و معضلات متعددی برای این هنرمندان موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی اقوام ایرانی به وجود آورده است.

مدیر گروه موسیقی کهن اذعان کرد: سوق پیدا کردن سلیقه مخاطبین عمومی جامعه ایرانی به سمت موسیقی هایی چون پاپ و شکل های نو باعث کم رونق شدن موسیقی اصیل ایرانی و به تبع کم فروغ شدن این عرصه شده است .

وی افزود: تنها راه نجات و حیات موسیقی اصیل ایرانی استقبال عمومی و جذب مخاطب است که این مهم جز با تبلیغات گسترده و به گوش مخاطبین رسیدن این نوع از موسیقی اصیل محقق نمی شود.

فانیان عنوان کرد: رسانه ملی در جهت محقق ساختن این امر مهم یعنی تبلیغ مناسب موسیقی اصیل ایرانی و به گوش مخاطب رسانیدن این نوع از موسیقی که باعث جذب و جلب نظر عامه مردم می شود بسیار موثر و تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: موسیقی اقوام ایرانی جز یی از موسیقی اصیل ایرانی است که میراثی گران بها برای کشور استو باید مسئولان دولتی و نهادهای دلسوز در این عرصه تمام قد ورود کنند و زمینه های حمایت مادی و معنوی را برای ماندگاری و ثبت و ضبط این بخش از فرهنگ فراهم کنند.

مدیر گروه موسیقی کهن در پایان ضمن گلایه از عدم اجازه تبلیغ بنری گروه های موسیقی اصیل ایرانی در سطح جامعه برای جذب مخاطب و تغییر ذائقه نسل جوان متذکر شد: ساماندهی بحث فروش بلیط و روشمند کردن داستان موسیقی اصیل ایرانی و فرهنگ سازی موسیقی اصیل همچون دیگر کشورهای همسایه مطالبه ما از متولیان فرهنگی کشور و استان است.

انتهای پیام/

Go to TOP